маало

мн. маала
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 1744
Одделен дел на градска или селска населба.
Англиски: district Турски: mahalle Албански: lagje, mehallë
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Ги прашуваше од кое маало се.
Таа е од наше маало.
Дебар Маало
Изведенки
маалски прид.
маалскиот
маалски живот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи