лисест

лисестиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 27180
Што има боја па лисица; црвеникава боја.
Англиски: reddish
Примери:
Човек со лисести мустаќи и брада.
лисеста кобила
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК