лекар

мн. лекари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1367
специјалист по медицина
Англиски: physician Албански: mjek
Употреба: Медицина
Примери:
општ лекар
матичен лекар
ветеринарен лекар
Изведенки
1. лекарка ж.
мн. лекарки
2. лекарски прид.
лекарскиот
Пример: лекарски совет лекарски преглед
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК