ларва

мн. ларви
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13583
Почетен степен во развојот на некои инсекти и животни (комарец, пчела, пеперутка, некои риби итн.) што многу се разликува од возрасните примероци.
Англиски: larva
Употреба: Зоологија
Примери:
Ловеше риби на ларви.
Ларвите на бумбарите причинуваат огромни штети.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи