етатизам

(едн.) етатизмот
Вид збор: Именка, машки род
Политички систем во кој стопанството се наоѓа во државни раце или е под силен државен надзор.
Англиски: etatism Германски: Etatismus
Употреба: Економија , Политика
Примери:
Од марксизам до етатизам со човечки лик.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи