гаќи

гаќите
Вид збор: Именка, множина
Ранг: 2332
Долна облека, обично од памук, за долниот дел од телото, со или без ногавици.
Англиски: underpants
Примери:
Човекот на себе имаше само кошула, гаќи и нови опинци.
Ги наполни гаќите / Му се тресат гаќите - се исплаши.
Уште не знае гаќите да си ги врзе - премлад е за некоја работа.
Газ и гаќи/Учкур и гаќи - многу блиски пријатели што се постојано заедно.
Изведенки
гаќички само мн.
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК