врколак

мн. врколаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21368
Според народното празноверие, човек што ноќе, при полна месечина, се претвора во волк.
Англиски: werewolf
Употреба: Митологија
Примери:
Се раскажуваат приказни за врколаци.
Изведенки
врколачки прид.
врколачкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи