архиѓакон

мн архиѓакони
Вид збор: Именка, машки род
1. Повисоко звање за ѓакон, прв ѓакон.
Албански: dijeni
Употреба: Црковен термин
2. Кај католиците: застапник, советник на бискупот.
Албански: peshkopat
Употреба: Црковен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи