аперитив

мн. аперитиви
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27908
Алкохолен пијалак што се пие пред јадење за зголемување на апетитот.
Англиски: aperitif Албански: aperitiv
Употреба: Гастрономија
Примери:
Пред вечерата не послужија со аперитив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК