ампер

мн. ампери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19924
Единица за мерење на јачината на електричната струја.
Англиски: ampere Француски: ampère Албански: amper
Употреба: Физика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК