акушер

мн. акушери
Вид збор: Именка, машки род
Лекар, медицинско лице специјализирано за породување.
Англиски: midwife
Употреба: Медицина
Изведенки
акушерка ж.
мн. акушерки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК