адмирал

мн. адмирали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37539
Највисок чин во воената морнарица.
Англиски: admiral
Употреба: Воен термин
Примери:
Адмиралот изврши смотра.
Изведенки
адмиралски прид.
адмиралскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК