адмирал

мн. адмирали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37555
Највисок чин во воената морнарица.
Англиски: admiral
Употреба: Воен термин
Примери:
Адмиралот изврши смотра.
Изведенки
адмиралски прид.
адмиралскиот