чаршаф

мн. чаршафи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2841
Покривка на постела, на јорган, на маса - обично од памучно или ленено платно.
Англиски: bedcover Турски: çarşaf
Примери:
јоргански чаршаф
чаршаф за на маса
FlexiMac
 менување на македонски глаголи