секавица

мн. секавици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5849
1. молња, молскавица
Англиски: lightning Албански: vetimë, rrufejë
Примери:
Брз е како секавица.
2. секира
Англиски: axe Албански: sëpatë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК