расол

(едн.) расолот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15257
кисела зелка
Англиски: sauerkraut Албански: rasoll, lakër turshi
Употреба: Гастрономија , Пословнично
Примери:
Една главица расол.
Изрази
(посл.) На Бадник петел, на Божиќ расол - секој ден месо, на празник кисела зелка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи