молња

мн. молњи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4474
1. Нагло електрично празнење во атмосферата проследено со светлина.
Англиски: flash Албански: rrufe, vetëtimë
Употреба: Физика
2. Блесок од очите како резултат на силни чувства (гнев, лутина).
Англиски: flash Албански: xixë, blic
Употреба: Преносно значење
Примери:
Фрлаше молњи од очите од бес.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи