косидба

мн. косидби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32551
1. Косење трева или жито.
Албански: kositje
Употреба: Земјоделство
Примери:
Селаните ја свршија косидбата.
2. Време на косење.
Албански: koha e kositjes
Употреба: Земјоделство
Примери:
Свадбата ќе биде по коcидбата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи