деколте

мн. деколтеа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 14093
1. Длабок изрез околу вратот на женски фустан, блуза и сл.
Англиски: dékolleté Француски: décolleté Албански: dekolte
Примери:
Беше облечена во син фустан со големо деколте.
2. Разголен, деколтиран дел од телото.
Англиски: dékolleté Француски: décolleté Албански: dekolte
FlexiMac
 менување на македонски глаголи