белвица

мн. белвици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33962
Вид ситна слатководна риба со бели, седефести крлушки; ендемски вид локализиран во Охридско Езеро.
Латински: Salmothymus ohridanus Англиски: belvica Албански: belushkë
Употреба: Зоологија , Гастрономија
Примери:
Бел е брегот поради седефот од лушпите што белвиците го оставиле при мрестењето за да ја исфрлат икрата.
Изведенки
1. белвиче ср.
мн. белвичиња
2. белвичка ж.
мн. белвички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК