width - онтологија

ширина повеќе

мн. ширини
Вид збор: Именка, женски род
Помалиот, напречниот размер на нешто.
Албански: gjërësi
(само едн.) Широк опфат, замав.
Албански: horizont, gjërësi
Употреба: Преносно значење

широчина повеќе

Види и: ширина (ж.)
мн. широчини
Вид збор: Именка, женски род
ширина