wedding - онтологија

брак повеќе

мн. бракови
Вид збор: Именка, машки род
свадба
Албански: martesë
Употреба: Архаизам , Дијалектен збор

венец повеќе

мн. венци
Вид збор: Именка, машки род
венчавка
Албански: kurorëzim
Употреба: Преносно значење

венчавка повеќе

мн. венчавки
Вид збор: Именка, женски род
венчање, венчавање

свадба повеќе

мн. свадби
Вид збор: Именка, женски род
Прослава по повод склучување брак.
Албански: dasëm
Употреба: Разговорно

свадбина повеќе

Вид збор: Именка, женски род
свадба
Употреба: Дијалектен збор