warn - онтологија

опомене повеќе

опоменат
Вид збор: Глагол, свршен
укори
Албански: paralajmëroj, bëj vërejtje

предупреди повеќе

предупредат
Вид збор: Глагол, свршен
Претходно извести за нешто, обично непожелно, што треба да се има предвид.
Албански: paralajmëroj

сигнализира повеќе

сигнализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Предупреди, предупредува, соопшти, соопштува за нешто непожелно.
Албански: sinjalizoj, paralajmëroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Никој не сигнализира за нередовностите.