ulcer - онтологија

улкус повеќе

мн. улкуси
Вид збор: Именка, машки род
чир
Латински: ulcus
Употреба: Медицина
Примери:
венски улкус

чир повеќе

мн. чирови
Вид збор: Именка, машки род
Оток на ткивото со рана или полн со гној.
Латински: ulcus
Употреба: Медицина