turnip - онтологија

репа повеќе

мн. репи
Вид збор: Именка, женски род
Вид трупка, репка, коренест зеленчук што се употребува во исхраната и во индустријата.
Латински: Brassica rapifera Албански: rrepë, karrotë
Употреба: Ботаника

репка повеќе

мн. репки
Вид збор: Именка, женски род
Вид зеленчук со сочни корење.
Латински: Brassica rapifera Албански: rrepë, karrotë
Употреба: Ботаника