tulip - онтологија

лале повеќе

мн. лалиња
Вид збор: Именка, среден род
Bид цвеќе со долго стебло, долги и широки листови и со цвет како чашка кој може да биде во различни бои (жолта, црвена, розова, шарена).
Латински: Tulipa Турски: lale