trade - онтологија

алашвериш повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
трговија, пазар
Турски: alışveriş Албански: tregti
Употреба: Архаизам

баздриѓанлак повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
трговија
Албански: tregëti
Употреба: Архаизам , Економија

дуќанлак повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
трговија
Албански: tergti
Употреба: Економија , Разговорно

занает повеќе

мн. занаети
Вид збор: Именка, машки род
Стопанска дејност (производство, обработка, разни услуги) што се извршува предимно рачно (со соодветен алат, машини) од стручно оспособени лица.
Турски: zanaat Албански: zeje, zanat
Употреба: Економија

занимање повеќе

мн. занимања
Вид збор: Именка, среден род
занает
Албански: zanat, profesion

истргува повеќе

Види и: тргува (несв.)
истргуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи некаква трговија.
Албански: tregtoj
Употреба: Економија

потргува повеќе

Види и: тргува (несв.)
потргуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Тргува извесно време, малку.

продажба повеќе

мн. продажби
Вид збор: Именка, женски род
трговија, промет
Албански: tregti
Употреба: Економија

трговија повеќе

трговијата
Вид збор: Именка, женски род
Како дејност која се бави со рамена на стоки.
Албански: tregti
Употреба: Економија
Примери:
Трговија на големо (на јадро), на мало (на ситно, на дробно).

тргува повеќе

тргуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се занимава со трговија.
Употреба: Економија

тргување повеќе

Вид збор: Именка, среден род
дејство на трговија
Албански: tregtim
Употреба: Економија