toe - онтологија

компир повеќе

мн. компири
Вид збор: Именка, машки род
Прст од ногата што излегува од скинат чорап.
Албански: kompir, gisht këmbe
Употреба: Иронично , Разговорно

чешен повеќе

Види и: чесен (м.)
мн. чешни
Вид збор: Именка, машки род
чесен
Употреба: Дијалектен збор