tire - онтологија

гума повеќе

мн. гуми
Вид збор: Именка, женски род
Надворешна обвивка на тркалата на возилата.
Албански: gomë

замори повеќе

заморат
Вид збор: Глагол, свршен
Предизвика замор кај некого.
Албански: lodh
(се замори) осети замор, се умори, се измори
Албански: lodhem

измори повеќе

изморат
Вид збор: Глагол, свршен
(се измори) Стане уморен.
Албански: lodhem, rraskapitem

истепа повеќе

Види и: тепа (несв.)
истепаат
Вид збор: Глагол, свршен
(се истепа) Се премори, премали од нешто.
Албански: mbytem nga puna, lodhem
Употреба: Преносно значење

омали повеќе

омалат
Вид збор: Глагол, свршен
премали
Албански: lodhem

омрцлави повеќе

омрцлават
Вид збор: Глагол, свршен
Изгуби сила, ослабне, омлитави.
Албански: lodhem, humb fuqin
(се омрцлави) се олабави
Албански: lodhem

поумори повеќе

Види и: умори (св.)
поуморат
Вид збор: Глагол, свршен
Умори некого малку, во некоја мера.
Албански: lodh pak
(се поумори) Се умори малку.
Албански: lodhet pak

премори повеќе

преморат
Вид збор: Глагол, свршен
(се премори) Премногу се умори.
Албански: lodhem shumë

скапне повеќе

скапнат
Вид збор: Глагол, свршен
капне, измори
Примери:
Скапнав од работа.

скине повеќе

скинат
Вид збор: Глагол, свршен
уништи, запусти, измори
Албански: lodhur
Употреба: Преносно значење

умори повеќе

уморат
Вид збор: Глагол, свршен
измори
Албански: lodhje
(се умори) се замори
Албански: lodhem

уморува повеќе

Види и: умори (св.)
уморуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
заморува
Албански: lodhem
Примери:
Вревата мене секогаш ме уморува.
(се уморува) се заморува
Албански: lodhem