thank - онтологија

благодари повеќе

благодарат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Изрази, изразува благодарност, признателност за сторено добро.
Српски: захвалити Албански: falënderoj Бугарски: благодаря Грчки: συχαριστώ

заблагодари повеќе

(се) заблагодарат
Вид збор: Глагол, свршен
Изрази благодарност некому.
Албански: falenderoj

моли повеќе

молат
Вид збор: Глагол, несвршен
Како одговор на заблагодарување.
Албански: falënderoj

сполајва повеќе

сполајваат
Вид збор: Глагол, несвршен
благодари
Употреба: Дијалектен збор

шуќур повеќе

Вид збор: Модален збор
Како и зраз на благодарност, за изразување на благодарност.
Турски: şükür
Употреба: Архаизам , Разговорно