taurus - онтологија

бик повеќе

мн. бикови
Вид збор: Именка, машки род
Зодијачко соsвездие, зодијачки знак од 21 април до 20 мај.
Албански: demi
Употреба: Астрономија

Волови повеќе

Вид збор: Именка, множина
Народен назив за соѕвездието Бик.