tamp - онтологија

истапка повеќе

истапкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Набие нешто.
Примери:
Играјќи си, децата ја истапкаа целата бавча.

натрати повеќе

натратат
Вид збор: Глагол, свршен
нагмечи, набие
Албански: ndrydh, shtrydh