synod - онтологија

синод повеќе

мн. синоди
Вид збор: Именка, машки род
Највисок орган на православната црква.
Албански: sinod
Употреба: Црковен термин
Зградата во која е сместен овој орган.
Албански: sinod
Употреба: Архитектура и градба , Црковен термин