sun-set - онтологија

зајде повеќе

зајдат
Вид збор: Глагол, свршен
За сонце, месечина - се изгуби, исчезне од хоризонтот.
Албански: perëndon

залез повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Заоѓање на сонцето зад хоризонтот.
Албански: perëndim i diellit
Време на заоѓање на сонцето.
Албански: perëndim i diellit

заод повеќе

Види и: залез (м.)
(едн.) заодот
Вид збор: Именка, машки род
залез
Албански: perëndon