sulk - онтологија

дури повеќе

Види и: дурли (несв.)
(се) дурат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се) дурли
Албански: me çehre
Употреба: Дијалектен збор

дурли повеќе

(се) дурлат
Вид збор: Глагол, несвршен
се лути
Албански: hidhërohet
Употреба: Дијалектен збор , Разговорно

надурми повеќе

надурмат
Вид збор: Глагол, свршен
Намршти, набере, собере чело, веѓи.
Албански: rrudh, var buzët
Употреба: Разговорно

облачи повеќе

(се) облачеше
Вид збор: Глагол, несвршен
(се облачи) се мурти, се лути
Албански: vrënjtet, hidhërohet
Употреба: Безлично , Преносно значење