stubbornness - онтологија

инает повеќе

инаетот
Вид збор: Именка, машки род
Упорно и намерно противставување на нечија волја.
Турски: inat
Употреба: Разговорно

инат повеќе

Види и: инает (м.)
инатот
Вид збор: Именка, машки род
инает
Турски: inat
Употреба: Разговорно

своеволност повеќе

Вид збор: Именка, женски род
своеволен

своеглавост повеќе

Вид збор: Именка, женски род
своеглав

тврдоглавост повеќе

Вид збор: Именка, женски род
Карактеристика на тој што е тврдоглав.
Примери:
Тој е познат со својата тврдоглавост.

тврдокорност повеќе

тврдокорноста
Вид збор: Именка, женски род
Особина на тврдокорен.

упорност повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
тврдоглавост
Албански: kokëfortësi