strew - онтологија

избрбешка повеќе

Види и: брбешка (несв.)
избрбешкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Обложи колачи со шеќер, ореви и сл.
Албански: zbus
Употреба: Гастрономија , Преносно значење

раси повеќе

расат
Вид збор: Глагол, несвршен
Посипува одозгора со нешто ситно: пепел, прав, песок и сл.
Примери:
Полека, го расиш млекото.

соли повеќе

солат
Вид збор: Глагол, несвршен
Посипува со нешто ситно.
Албански: shtrohet, hidhet
Употреба: Правда , Преносно значење
Примери:
Тресе и не соли со прав.