street - онтологија

пат повеќе

мн. патишта
Вид збор: Именка, машки род
Во село, град - за движење.
Албански: rrugë

патен повеќе

патна
Вид збор: Придавка
Кој е на пат, на улица.
Примери:
Патна врата - капија.

улица повеќе

мн. улици
Вид збор: Именка, женски род
Пат меѓу згради во населено место.
Албански: rrugë
Употреба: Архитектура и градба
Средината што е надвор од контролата на семејството, на училиштето или на која и да било општествена установа.
Албански: rruga
Употреба: Преносно значење

уличен повеќе

улична
Вид збор: Придавка
Што се однесува на улицата.
Албански: rrugor
Употреба: Архитектура и градба
Што се наоѓа на улицата, што е откај улицата.
Албански: rrugor
Употреба: Архитектура и градба

уличка повеќе

Види и: улица (ж.)
мн. улички
Вид збор: Именка, женски род
улица
Употреба: Деминутив

чаршија повеќе

мн. чаршии
Вид збор: Именка, женски род
Улица или дел од градот со дуќани и работилници.
Турски: çarşı Албански: çarshi
Употреба: Архитектура и градба