strategist - онтологија

стратег повеќе

мн. стратези
Вид збор: Именка, машки род
Војсководач, раководител на големи воени операции.
Албански: strateg
Употреба: Воен термин
Примери:
Наполеон, Цезар и Александар Велики беа големи стратези.