store - онтологија

амбар повеќе

мн. амбари
Вид збор: Именка, машки род
Дрвена градба за зрнеста храна.
Турски: ambar Албански: drithnik, hambar
Употреба: Економија

складира повеќе

складираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Смести, сместува в склад.

слагалиште повеќе

мн. слагалишта
Вид збор: Именка, среден род
склад, складиште
Албански: depo
Употреба: Економија

смести повеќе

сместат
Вид збор: Глагол, свршен
Положи, постави, прибере нешто, обично во ограничено пространство.
Албански: vendos

фундус повеќе

Вид збор: Именка, машки род
фонд, богатство, склад
Примери:
фундус на зборови