sponge - онтологија

бањарка повеќе

мн. бањарки
Вид збор: Именка, женски род
Крпа, сунѓер за триење.
Албански: sungjer
Употреба: Дијалектен збор

гребатор повеќе

мн. гребатори
Вид збор: Именка, машки род
Човек што живее на сметка на други.

гребе повеќе

гребат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
(се гребе) Искористува некого; живее на нечиј грб.
Албански: gërvishet
Употреба: Преносно значење , Разговорно

сунѓер повеќе

мн. сунѓери
Вид збор: Именка, машки род
Морско животно.
Латински: Spongia officinale Турски: sünger Албански: sungjer, shpuzë
Употреба: Зоологија

сунѓерче повеќе

Види и: сунѓер (м.)
мн. сунѓерчиња
Вид збор: Именка, среден род
сунѓер
Употреба: Деминутив

шлепува повеќе

шлепуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
(се шлепува) се гребе
Албански: lypës
Употреба: Преносно значење , Разговорно