snack - онтологија

грицки повеќе

Вид збор: Именка, множина
Ситна храна за грицкање.
Употреба: Гастрономија

закуска повеќе

мн. закуски
Вид збор: Именка, женски род
Јадење (обично ладно и во помала количина) што се јаде надвор од редовните оброци, по определени поводи; мала гозба.
Албански: meze
Употреба: Гастрономија

замези повеќе

Види и: мези (несв.)
замезат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да мези; земе нешто за мезе.
Албански: bën meze
Употреба: Гастрономија

меѓуоброк повеќе

мн. меѓуоброци
Вид збор: Именка, машки род
Оброк меѓу главните оброци; мал оброк.
Употреба: Гастрономија

мезе повеќе

мн. мезиња
Вид збор: Именка, среден род
Јадење што се служи покрај алкохолни пијалаци (обично пред јадење или меѓу оброци).
Турски: meze Албански: meze
Употреба: Гастрономија

поруча повеќе

поручаат
Вид збор: Глагол, свршен
Покасне малку.

ужина повеќе

мн. ужини
Вид збор: Именка, женски род
Јадење меѓу ручек и вечера.
Албански: meze e lehtë
Употреба: Гастрономија
самата храна
Албански: meze
Употреба: Гастрономија

ужина повеќе

ужинаат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Јаде ужина.
Употреба: Гастрономија

ужинање повеќе

Вид збор: Именка, среден род
Јадење ужина.
Албански: mezellëk
Употреба: Гастрономија