silky - онтологија

свилен повеќе

Види и: свила (ж.)
свилени
Вид збор: Придавка
Кој прилега на свила по мекоста или светлината.
Албански: i mëndafshtë

свиленикав повеќе

свиленикава
Вид збор: Придавка
Што прилега на свила, што има свила во помало количество.

свилест повеќе

свилести
Вид збор: Придавка
Што прилега на свила.