showcase - онтологија

витрина повеќе

мн. витрини
Вид збор: Именка, женски род
Место во продавница кон тротоарот за изложување, рекламирање на стоката.
Француски: vitrine Албански: vitrinë
Употреба: Економија

џамлак повеќе

мн. џамлаци
Вид збор: Именка, машки род
витрина, излог
Турски: camlık Албански: xhamllëk, vitrinë
Употреба: Разговорно