shock - онтологија

здрви повеќе

здрват
Вид збор: Глагол, свршен
Силно изненади, шокира.
Албански: shokoj, shtangohem
Употреба: Преносно значење
(се здрви) Се изненади, се шокира.
Албански: shokohem, befasohem
Употреба: Преносно значење

кошмар повеќе

мн. кошмари
Вид збор: Именка, машки род
Тешко, страшно доживување.
Албански: shok, ankth
Употреба: Преносно значење

попари повеќе

попарат
Вид збор: Глагол, свршен
Предизвика тага, болка некому; уништи желба, надеж некому.
Албански: goditje, përvëlim
Употреба: Преносно значење
(се попари) Стана тажен, уништен од нешто.
Албански: i përvëluar, i shkretuar
Употреба: Преносно значење

потрес повеќе

мн. потреси
Вид збор: Именка, машки род
Ненадејно и краткотрајно движење на нешто како последица на силен удар или на експлозија.
Албански: dridhje
Брза, голема промена во некоја сфера од општествениот живот.
Албански: ndryshim, tronditje
Употреба: Преносно значење
Длабока возбуда, силно вознемирување.
Албански: shqetësim
Употреба: Медицина , Преносно значење

шок повеќе

мн. шокови
Вид збор: Именка, машки род
Тешко општо растројство на сите функции на организмот.
Албански: goditje, shok
Употреба: Медицина

шокира повеќе

шокираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Доведува некого во состојба на шок, изненадува, ужасува.