shelf - онтологија

гондола повеќе

мн. гондоли
Вид збор: Именка, женски род
Полица за редење на трговска стока.
Албански: raft
Употреба: Економија

рафт повеќе

мн. рафтови
Вид збор: Именка, машки род
Хоризонтална штица прикрепена кон ѕид, закачена на ѕид или вградена во мебел.
Турски: raf

регал повеќе

мн. регали
Вид збор: Именка, машки род
Мебел со полици за сместување различни предмети.
Германски: Regal Албански: raft
Употреба: Архитектура и градба

табла повеќе

мн
Вид збор: Именка, женски род
Плоснат сад од штици на која лебарите, алваџиите ја ставаат својата стока за продавање.
Албански: shportë
Употреба: Економија