serpentine - онтологија

серпентин повеќе

(едн.) серпентинот
Вид збор: Именка, машки род
Мек минерал што се користи за призводсктво на уметнички предмети.

серпентина повеќе

мн. серпентини
Вид збор: Именка, женски род
Кривулкав пат на стрмнина.