self-government - онтологија

самоуправа повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Право на некоја организација да ги решава сама прашањата на својата внатрешна управа.
Албански: vetëqeverisje
Употреба: Административен термин , Политика
Примери:
Локална самоуправа.