scour - онтологија

бастиса повеќе

бастисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Изврши претрес, нападне, опколи.
Турски: basmak
Употреба: Архаизам

пребара повеќе

пребараат
Вид збор: Глагол, свршен
Претресе некого барајќи нешто.
Албански: bastis

претрие повеќе

Види и: трие (несв.)
претријат
Вид збор: Глагол, свршен
Повреди со триење.
Албански: lëndoj me fërkim
(се претрие) Со триење се повреди.
Албански: lëndoj me fërkim

растараши повеќе

(се) растарашат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да бара, претура, преместува.
Турски: taraşlamak
Употреба: Разговорно
Примери:
Што си се растарашил, куќата ја преврте наопаку.