safari - онтологија

сафари повеќе

мн. сафарија
Вид збор: Именка, среден род
Авантуристичко патување низ африкански земји.
Албански: safari
Употреба: Туризам
Странска истражувачка или ловечка експедиција во Африка во која учествува домородното население како носачи на товар и оружје.
Албански: safari