refraction - онтологија

рефракција повеќе

мн. рефракции
Вид збор: Именка, женски род
Промена на насоката на зрак светлина под определен агол кога накосо влегува од една средина во друга.
Употреба: Технологија , Физика
Примери:
индекс на рефракција